Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Věra a prezident v Číně

Prezident Václav Klaus se právě vrátil z Číny a první oficiální cestu hlavy českého státu do komunistické říše označil za „příspěvek k nalezení a využití ekonomických příležitostí, které tato země nabízí pro Českou republiku“. Podobná slova použil při návštěvě Číny před pěti lety tehdejší premiér Miloš Zeman a ukázala se jako bohapustá fráze. Od roku 1999 jsme do Číny vyvezli zboží za 21 miliard korun, což je necelé procento celého českého exportu a naprosto zanedbatelné číslo v celkovém objemu českého exportu do světa. Hlavní položkou domácího vývozu byla stavba elektrárny v Šen-Tchou, na které český stát prodělá – postaví ji za nižší cenu, než činí stavební náklady. Kromě zjevně nevýhodných obchodů se navíc chystáme prodat do Číny přes protest spojenců špičkový radiolokátor Věra.

Fotografie: Je to takový lepší dalekohled, ale vidí i neviditelné, pane kolego. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Je to takový lepší dalekohled, ale vidí i neviditelné, pane kolego. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Prezident Václav Klaus se právě vrátil z Číny a první oficiální cestu hlavy českého státu do komunistické říše označil za „příspěvek k nalezení a využití ekonomických příležitostí, které tato země nabízí pro Českou republiku“. Podobná slova použil při návštěvě Číny před pěti lety tehdejší premiér Miloš Zeman a ukázala se jako bohapustá fráze. Od roku 1999 jsme do Číny vyvezli zboží za 21 miliard korun, což je necelé procento celého českého exportu a naprosto zanedbatelné číslo v celkovém objemu českého exportu do světa. Hlavní položkou domácího vývozu byla stavba elektrárny v Šen-Tchou, na které český stát prodělá – postaví ji za nižší cenu, než činí stavební náklady. Kromě zjevně nevýhodných obchodů se navíc chystáme prodat do Číny přes protest spojenců špičkový radiolokátor Věra.

Pro NATO ne

O vývozu Věry do Číny se jedná už několik let. Koncem letošního ledna dostala zbrojařská firma Omnipol licenci na export deseti kusů. Kontraktu za 1,5 miliardy korun tak nestojí v cestě žádné formální překážky. Jenže je tu nesouhlas USA s vývozem přístroje, který dokáže objevit americká „neviditelná“ letadla, do země, která stále představuje bezpečnostní riziko (obsazení Tibetu, problémy s Tchaj-wanem i územní nároky vůči Indii). Předminulý týden navíc potvrdila zachování embarga na vývoz zbraní do Číny také Evropská unie, do níž tento týden vstoupíme. I když…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].