Je určitým českým specifikem, že to, co je v principu prospěšné, musí čelit předsudkům a posměchu, zatímco škodlivé bývá bez větších výhrad přijímáno. Dokladem budiž zdejší přístup k ekologicky vstřícné větrné energetice, která se u nás s oblibou stává terčem ironických poznámek. V článku Offset za gripeny je tady (Respekt č. 8/2004) si je neodpustil ani ekonom Miroslav Zajíček. Tak si některá jeho tvrzení rozeberme.

Mýty

„Hned prvním úskalím je obecně nízká využitelnost větrných elektráren,“ píše Miroslav Zajíček. A dodává, že větrníky jsou vyřazeny z provozu, nejen když fouká málo, ale i tehdy, když fouká moc, a zastavit je dokáže i obyčejná námraza. Jinými slovy, že jsou prakticky k ničemu a přírodu nijak nešetří, protože jejich výrobní kapacita musí být stejně zálohována z konvenčních zdrojů elektrické energie.

To je ale falešná argumentace. O nízké využitelnosti lze snad hovořit v případě samostatné větrné elektrárny nebo malé farmy, relevanci taková námitka ale ztrácí v okamžiku, kdy začneme hovořit o kýženém velkém podílu větrníků na celkové výrobě elektrické energie. Jako příklad nám v tomto ohledu může posloužit sousední Německo, kde v tuto chvíli celkový výkon instalovaných větrných elektráren odpovídá téměř 15 temelínským blokům. Měření tamního Institutu solární technologie energetického zásobování prokázalo, že pravděpodobnost změny celkového…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte