Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

A přece se točí

Je určitým českým specifikem, že to, co je v principu prospěšné, musí čelit předsudkům a posměchu, zatímco škodlivé bývá bez větších výhrad přijímáno. Dokladem budiž zdejší přístup k ekologicky vstřícné větrné energetice, která se u nás s oblibou stává terčem ironických poznámek. V článku Offset za gripeny je tady (Respekt č. 8/2004) si je neodpustil ani ekonom Miroslav Zajíček. Tak si některá jeho tvrzení rozeberme.

Mýty

„Hned prvním úskalím je obecně nízká využitelnost větrných elektráren,“ píše Miroslav Zajíček. A dodává, že větrníky jsou vyřazeny z provozu, nejen když fouká málo, ale i tehdy, když fouká moc, a zastavit je dokáže i obyčejná námraza. Jinými slovy, že jsou prakticky k ničemu a přírodu nijak nešetří, protože jejich výrobní kapacita musí být stejně zálohována z konvenčních zdrojů elektrické energie.

To je ale falešná argumentace. O nízké využitelnosti lze snad hovořit v případě samostatné větrné elektrárny nebo malé farmy, relevanci taková námitka ale ztrácí v okamžiku, kdy začneme hovořit o kýženém velkém podílu větrníků na celkové výrobě elektrické energie. Jako příklad nám v tomto ohledu může posloužit sousední Německo, kde v tuto chvíli celkový výkon instalovaných větrných elektráren odpovídá téměř 15 temelínským blokům. Měření tamního Institutu solární technologie energetického zásobování prokázalo, že pravděpodobnost změny celkového…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v15.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.