Německo je oporou evropského hnutí proti válce. Je baštou evropského antiamerikanismu. Je středobodem těch, kteří brojí proti politice George W. Bushe – ať už jeho tvrdý postoj povede přímo k útoku na Irák, nebo “jen” potlačí agresivní režim Saddáma Husajna (jak dokázal už tím, že teprve po jeho hrozbě Irák vpustil na své území zbrojní inspektory OSN). To vše se vybaví každému, kdo četl za poslední měsíc noviny.

Kde se tento německý pacifismus bere? Liší se něčím od podobného přístupu Francie nebo Ruska? To je důležitá otázka pro celý západní svět, ale ještě více pro Čechy. Francie testuje svůj zvláštní vztah ke Spojeným státům již od éry prezidenta de Gaulla, aniž by to Prahu nějak zvlášť poškodilo či rozhodilo. Jenže americká vazba Spolkové republiky je jiná kapitola, pro nás mnohem důležitější, už proto, že souvisí s evropskými ambicemi Ruska. Kdyby se tato vazba ocitla ve skutečném ohrožení, mohlo by to znejistit celou západní orientaci České republiky.

Alespoň nepřekážet

Americko-německý vztah je rozklížen už více než půl roku. To, co nejprve vypadalo jako peripetie volební kampaně, se nyní ukázalo jako víceméně cílená politika Schröderovy vlády. Když v září těsně před volbami ministryně Herta Däubler-Gmelinová přirovnala Bushovu politiku k Hitlerově, vzápětí z ní byla už jen bývalá ministryně a pozdvižení se dalo ještě jakžtakž uhladit pomocí diplomacie. Když potom Gerhard Schröder prohlásil, že Německo do války…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte