Česká ekonomika nemá nouzi o problémy: mizerie německého hospodářství, našeho hlavního zákazníka, růst cen ropy i plynu při jejich neúměrné spotřebě v Česku, vysoké daně, jež dusí zaměstnance i zaměstnavatele, stamiliardy korun utopených v jako by začarované Konsolidační agentuře. Že by česká ekonomika vypadala mnohem lépe, české firmy by byly konkurenceschopnější a čeští zaměstnanci by byli méně cyničtí a motivovanější, kdyby se podařilo nastolit pořádek a průhlednější pravidla ve správě korporací (corporate governance)? Takové tvrzení může v popsané situaci působit naivně. Přesto jádro mnoha českých problémů leží právě na úrovni často mizerného, téměř vždy amatérského a občas přímo zločinného způsobu, jakým jsou v českých firmách (ne)hájeny zájmy akcionářů, ať už velkých institucionálních či těch drobných.

Stovky privatizačních fondů posloužily hlavně svým správcům, řada českých firem fungovala spíše jako osobní kasička pro ředitele než jako korporace. Investoři jsou přitom plachá stvoření: vidí-li, že jejich práva nejsou hájena, nesoudí se, prostě jen své peníze použijí někde jinde. Běžný investor, který jinde spoléhá na kapitálový trh, se Česku vyhýbá a ani české firmy se o něj nijak zvlášť neucházejí – zdejší burza za deset let své existence nezažila jediný úpis nových akcií začínající firmy.

Bankéři to ohlídali

Proč je situace tak mizerná právě u nás? Do značné míry kvůli kuponové privatizaci, dokonce lze tvrdit, že to byl její…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte