mobrazek_1871.jpeg
mobrazek_1871.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1871.jpeg
Fotografie: Noreena Hertzová: pouliční nepokoje nikam nevedou, lepší je hlasovat penězi. • Autor: Respekt

„Jak je možné, že mně samotné se daří lépe než kdy jindy, a přesto má tolik lidí kolem takové starosti s přežitím?“ ptá se Angličanka Noreena Hertzová v úvodu své knihy Plíživý převrat. Odpověď, kterou se pokusila zformulovat, vzbudila mimořádný ohlas na obou březích Atlantiku a záhy se stala manifestem kritiků globalizace. Český překlad Plíživého převratu přichází na pulty knihkupectví dva roky po vydání anglického originálu.

Z posluchárny na ulici

Absolventka prestižního amerického Whartonu a Cambridgeské univerzity, kde dnes přednáší o mezinárodním obchodu, počátkem devadesátých let pracovala jako poradkyně Světové banky pro ruské tržní reformy. O pár let později si však přitiskla na tvář mokrý kapesník pokapaný octem jako ochranu proti slznému plynu a začala se nenásilně bouřit proti světu, který podle ní stále více ovládají nadnárodní korporace na úkor prostých lidí. Přihlásila se tak k progresivistům – reformnímu politickému proudu, který prosazuje především ochranu životního prostředí, faktické zrovnoprávnění mužů a žen a také reformu financování politických stran a volebních kampaní.

V knize, kterou pak napsala, nabízí Hertzová široký, srozumitelný a přehledně sestavený seznam námitek vůči současným defektům kapitalismu, demokracie a globalizace. Kritizuje neoliberální doktrínu Reagana a Thatcherové, která se v 80. letech stala dominantním stylem…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte