Z kriminálních afér politické vrchnosti by se měl občan radovat. Patří k demokratickému koloritu a za komunistů by byly ututlány, pokud by si soudruzi mezi sebou zrovna nevyřizovali účty. Přesto mne pohoršují. Nikoli snad mravně, to nechávám jiným, ale chabou literární úrovní: dialogy jsou toporné, charaktery nevěrohodné a fabulace přitažená za vlasy. V souvislosti s rumovou aférou jsem už někdy před deseti lety navrhoval uspořádat po vzoru kurzů tvůrčího psaní na amerických univerzitách semináře tvůrčích dezinformací pro příslušné útvary vnitra a obrany. Jako lektoři by v nich nalezli uplatnění strádající literáti a poetika skandálů by se povznesla. Hovořil jsem o tom pouze v kavárně, kde bývá od slov ke skutkům daleko, představme si však, jak skvostně rafinovaný by mohl být případ Karla Srby, kdyby mu předcházelo kreativní školení.

Pokud by ovšem vražedný plán vykazoval vyšší úroveň, přišla by obhajoba o hlavní argument, podle nějž všemi mastmi mazaný zlosyn nemohl vraždu novinářky tak pitomě zpackat. Slovo „vesnický“, jímž advokát charakterizoval prostoduchost plánu, se zalíbilo i soudci, který jím zdůvodnil nižší sazbu trestu. Do třetice zdůraznil i sám Srba, že by jako špičkový agent tajných služeb určitě nepostupoval tak „vesnicky“. Jejich slova mne trochu rozladila. Na vesnici, byť příměstské, žiju bezmála čtvrtstoletí. Copak si ti panáčci v Praze myslí, že bychom se u nás na pořádnou vraždu nezmohli? Agatha Christie znala své…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte