mobrazek_1511.jpeg
mobrazek_1511.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1511.jpeg
Fotografie: Sanguineti má rád ženy a Marxe… foto čtk • Autor: Respekt

„Buržoazie nenávidí proletariát a ten zase neví, že je proletariát, a schází mu třídní vědomí. Ale v buržoazii už začínají rozpory. Bush, imperialistický císař světa, není schopen čelit realitě.“ Kdo asi pronesl tyto věty – Grebeníček nebo Ransdorf? Samá voda. Poněkud zaraženému publiku v sále olomouckého Divadla hudby je minulý týden sdělil italský básník Edoardo Sanguineti, jedna z hlavních hvězd festivalu Poezie bez hranic. Jak je vidět, na Hané došlo jak na poezii, tak na politiku. A byla to konfrontace více než zajímavá.

Když ticho mluví

Básnický festival přivezl na Hanou již tradičně majitel nakladatelství Petrov Martin Pluháček. Hlavní náplní programu bývají autorská čtení a pořadatel si zakládá na tom, že dokáže do Olomouce dostat skutečné hvězdy světové poezie. Používat pro autory křehkých slov pojmy z popkultury tu není vůbec od věci – v sále se někdy tísní i stovky vnímavých posluchačů, aby viděli a slyšeli oblíbeného básníka. První ze slavných cizinců, který se na festivalu představil, byl polský básník, dramatik a prozaik Tadeusz Różewicz. Drobný pán v den svého čtení oslavil dvaaosmdesáté narozeniny a přijel i se svou dvorní překladatelkou Vlastou Dvořáčkovou. Čeští čtenáři se s ním mohli setkat poprvé už v roce 1958 ve výboru Uprostřed života. „Je to básník velmi drsný, ale nikoli cynický,“ charakterizuje jednu z…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte