mobrazek_1456.jpeg
mobrazek_1456.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1456.jpeg
Fotografie: Národ se pobaví a ještě bude vědět, co si má myslet. repro respekt • Autor: Respekt

Recenze může výjimečně začít osobní vzpomínkou: v polovině 80. let se autor těchto řádků nacházel na internátu v Hořicích v Podkrkonoší, všemi odkopnut, v hluboké pubertě a nevědomosti, co si se sebou počít. Bloumal bezcílně po náměstí, až nakonec navštívil knihovnu, kde si chtěl vypůjčit „něco veselého“. Vzal si pár čísel humoristického časopisu Dikobraz a odnesl je do internátního pokoje. Byl to obraz nejčistšího zoufalství: opuštěné dítě sedící na umělohmotné matraci v paneláku se pokouší vstřebat normalizační legraci, aby už nikdy nezapomnělo jména vtipálků-kresličů jako Bape, Václav Johanus, Neprakta, Jan Vyčítal či Bohumil Ceplecha. Tento drsný pokus o sebedestrukci „řádným trávením volného času“ jistě přispěl k jednomu z nejlepších rozhodnutí v autorově životě, totiž k brzkému úprku z učiliště zpět do Prahy a k výběru jiného typu dospělosti.

Mladší generaci, která byla takových zážitků ušetřena, může roli a podobu onoho „satirického týdeníku“ nyní připomenout kniha historika Jiřího Pernese Dějiny Československa očima Dikobrazu – 1945–1990. Užitečná je hlavně tím, že v četných ilustracích ukazuje morální, kulturní, společenský i hospodářský úpadek, který provázel celý komunismus.

Krev a mlíko

Úkolem Dikobrazu byla od předúnorových počátků až do listopadového převratu podpora partajní propagandy prostřednictvím…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte