Česká politika na čas přišla o jednu z nejvýraznějších političek: minulý týden Hana Marvanová složila poslanecký mandát. Nelze se jí divit, po tom všem okázalém a občas obhroublém podivování se v politických kuloárech i médiích, jak chce naráz zvládat práci v parlamentu i péči o svého čerstvě narozeného třetího syna. Doufejme jen, že Hana Marvanová neodchází na dlouho – v politice bude chybět.

O poslankyni Marvanové politici a novináři často hovořili jako o nevypočitatelné ženě. Ve skutečnosti byla její kritická loajalita vůči Unii svobody až obdivuhodná. Mezi tuzemskými poslanci, kteří inklinují k dvěma extrémům – buď mlčenlivá servilita, nebo destruktivní rebelie –, byla Marvanová vzácnou výjimkou. Kritickou loajalitu projevila i vůči Špidlově vládě: zarputile odmítala zbytečné zadlužování státu, v rozhodujících chvílích ale kabinet podpořila, protože lepší alternativa není v dohledu.

Odchod Marvanové může mít nepříjemný dopad. Mnozí si mohou říct, že v politice není místo pro zásadové lidi – nebo pro matky s dětmi. Přihlouplých výroků na její adresu bylo totiž dost, v hulvátství ovšem vyhrál Jiří Hanák z Práva, který před její rezignací napsal: „První rozpočet vlády Špidlovy houpal se na knoflíku podprsenky poslankyně Marvanové. A reformní zákony visí na čistých plenkách malého Andreje.“ Takto se k ženám nechová, ani kdyby byl Hanák právě v pubertě.

Dnes se v Česku vede diskuse, jestli po vzoru západní Evropy…

v40.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte