mobrazek_1242.jpeg
mobrazek_1242.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1242.jpeg
Fotografie: ČEZká logika: platit za neodebrané uhlí je normální. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Na první pohled jsou to dva nepřátelé, jejichž spor musel pokutou řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ale když pak přijde na konkrétní obchody, jeden z nepřátel se náhle promění v nepochopitelně štědrého mecenáše.

O koho jde? O polostátní energetický gigant ČEZ a soukromou Mosteckou uhelnou společnost ze skupiny Appian Group. Před několika lety vedly obě firmy obchodní spor, který nakonec ČEZ v roce 2000 uzavřel tím, že v tichosti – a v naprostém rozporu s doporučením svých právníků – vyplatil Mostecké uhelné 457 milionů. A ve hře je nyní další podobná suma: 376 milionů korun, které má zaplatit pražský stavitel elektráren Škoda Praha své plzeňské jmenovkyni za urovnání letitého sporu o ochrannou známku. Plzeňskou Škodu Holding přitom od loňského podzimu vlastní týž majitel jako Mosteckou uhelnou a Škodu Praha má tuto středu definitivně ovládnout ČEZ. Takové náhody už vypadají podezřele.

Zneužíváte monopol

Počátkem října 1999 ta zpráva zaplnila přední stránky všech novin a ovládla i televizní zpravodajství: ČEZ diskriminuje Mosteckou uhelnou, protože od ní nechce odebrat objednané uhlí (místo 9 milionů tun v roce 1999 odebral pouze 5 milionů). Od dalších uhelných společností přitom odebíral celé sjednané množství. Do hry se okamžitě vložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a v únoru následujícího roku ČEZ udělil pokutu 10 milionů korun s tím, že…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte