Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, jeden ze tří mužů zastupujících ve vládě její nejliberálnější stranu Unii svobody, přichází po roce mlčení s novým nápadem. Loni po povodních ohromil svou představou, že lidé, kteří byli pojištěni, by měli na opravu zničených domů dostat od státu o 35 % méně než ti, kdo se s pojistkou neobtěžovali (asi aby pojištění příliš nezbohatli). Až po veřejné kritice vzal svůj nápad zpět. A co ministr vymyslel nyní? Hodlá se bít za monopol pro české turistické průvodce. Žádný cizinec (rozuměj: průvodce bez české licence) už by v budoucnu nesměl provázet turisty „po místech kulturního a historického významu“. I kdyby to byla nakrásně skupinka pařížských historiků umění, která si vyrazí do Čech za skvosty kubistické architektury. Na ministra totiž tlačí Sdružení průvodců, kterému příliš samostatní cizinci berou kšefty. (Jak přitom čeští průvodci přiznávají, oni sami běžně doprovázejí autobusy českých výletníků po evropských metropolích – i když je to v některých zemích nelegální.) Takže pozor: nezkoušejte přátelům z ciziny sami ukazovat své město, nebo na vás přijde liberál Němec.

•••

Předseda ODS Mirek Topolánek se minulý čtvrtek na stránkách Lidových novin rozepsal na téma sociální stát a jako pravověrný pravicový lídr na něm nenechal nit suchou. Potud celkem nic zajímavého, až na dva Topolánkovy příklady o neúspěšném boji s nezaměstnaností v „sociální“ Skandinávii. Stínový premiér…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte