mobrazek_1246.jpeg
mobrazek_1246.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1246.jpeg
Fotografie: Chávez: Co ty na to, Fideli? foto čtk • Autor: Respekt

Srpnová návštěva venezuelského prezidenta Huga Cháveze v Paraguayi, Uruguayi a Argentině potvrdila, že se tento politik těší v latinskoamerickém regionu oblibě. Stejně jako před časem Fidela Castra vítaly nyní v Buenos Aires i Cháveze desítky tisíc příznivců. Odpůrci se neobjevili prakticky žádní. Několikadenní program praskal ve švech: Chávez přednášel na univerzitách, setkával se s vládními představiteli, získal velký prostor v médiích – státní televize přenášela jeho čtyřhodinovou tiskovku. Nicméně ve stejnou dobu doma opozice Chávezovi připravila masovou demonstraci na podporu referenda, jež by mělo rozhodnout o jeho setrvání v prezidentské funkci. Část Venezuelců ho zkrátka vidí v dost jiném světle než lidé v sousedství.

Metalová kapela

V posledních letech zažívá několik zemí Latinské Ameriky otřesy, které by se daly stručně charakterizovat jako krize zaběhlého demokratického systému. Její příčinou jsou ekonomické problémy – a důsledkem prohlubující se sociální nerovnost. Ve Venezuele a v Brazílii to dospělo tak daleko, že političtí outsideři porazili vládnoucí oligarchie. Řeč je o bývalém parašutistovi Chávezovi a odborovém předákovi Ignáciu Lulovi da Silva. Oba mají hodně společného: levicovou orientaci, populismus a kritiku světových institucí, jako jsou Mezinárodní měnový fond či Světová banka. Dále je pojí přátelství s Castrem. Ale je tu i rozdíl. Dnes už…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte