Poprvé v moderních dějinách se před touto zemí otevírá jedinečná šance – podílet se respektovaným hlasem na tvarování Evropy. Aby to mohla udělat, musí mít jasno ve svých vizích, ve svých „národních zájmech“. Zatím ještě nebyly rozpoznány. Ale příprava evropské ústavy, na níž se už Češi podílejí, tlačí společnost k diskusi, jakou dosud nepoznala.

Začínáme

Debata o národních zájmech je navýsost důležitá, protože jejich vytyčení bude ovlivňovat jak domácí, tak zahraniční politiku Česka a vypoví také leccos o nás samých. Zatím probíhá jen v náznacích a vypovídá hlavně o pocitu ohrožení. Věci vyzdvihované dosud politickou elitou jako národní zájem – například nedotknutelnost Benešových dekretů – zužují celé téma jen na obranu před nepřátelským světem tam venku. Politici ale budou nuceni oznámit nejen, co nechtějí, ale především to, co chtějí. Zákopová pozice by totiž tento stát odsunula na okraj evropského dění, protože takový postoj partnerům v Unii nic nenabízí.

Jasné stanovisko k ústavě se od evropských zemí v Bruselu očekává už na podzim, a zdejší politické strany se proto chystají k formulaci svých představ – alespoň to tvrdí (podrobnosti viz článek na str. 4). S uceleným názorem na věc už přišli lidovci. Jejich ústavní zásahy Čechům a ostatním Evropanům nabízejí kontinent jako konzervativní pevnost: preambule základního dokumentu EU musí obsahovat odkaz na Boha, židovsko-křesťanské kořeny Evropy, takže…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1184

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte