mobrazek_803.gif
mobrazek_803.gif • Autor: Respekt

vobrazek_803.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Na první červnový čtvrtek Jindřichovice pod Smrkem jen tak nezapomenou. Do osmisethlavé obce zapadlé v severočeském pohraničí zavítal ministr životního prostředí Libor Ambrozek, slavnostně tam pokřtil dvě větrné elektrárny a symbolicky tak zahájil novou etapu v životě místních lidí. Zatímco totiž vláda připravuje energetickou koncepci, jež nápadně připomíná zaprášené návrhy z poloviny minulého století, nechalo se městečko ztracené v bývalých Sudetech inspirovat nejmodernějšími trendy.

Elektrárny Dona Quijota

Při cestách po Evropě už si toho museli všimnout i běžní turisté: na západ od našich hranic snad není země, kde by každý rok nepřibylo alespoň několik charakteristických stožárů s vrtulemi. Že větrná energetika v posledních letech opravdu zažívá nevídaný boom, ostatně dokazuje i pohled do statistik.

Podle údajů časopisu European Power News a dánské konzultační firmy BTM roste odvětví od počátku devadesátých let každý rok o více než 20 %. Zatímco tak ještě před pěti roky dosahoval souhrnný výkon větrných elektráren na celém světě přibližně 8000 megawattů (zhruba čtyři Temelíny), dnes už toto číslo o celou třetinu převýší samotné Německo. To vsadilo na větrnou energii v první polovině devadesátých let a dnes je v jejím využívání jasnou jedničkou.

K jejím náruživým příznivcům však už poměrně dlouhou dobu patří také USA (4700 MW) a ve stále větší míře se k ní uchylují…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte