Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Proč BIS odposlouchávala Grosse

mobrazek_516.gif
mobrazek_516.gif • Autor: Respekt

vobrazek_516.jpeg
Fotografie: V síti Bezpečnostní informační služby skončili i ministr vnitra a obrany. Foto Archiv • Autor: Respekt

Ministr vnitra Stanislav Gross navštívil podle informací Respektu na přelomu ledna a února policejní útvar, který se zabývá prováděním telefonních odposlechů. V doprovodu policejního prezidenta Jiřího Koláře a ředitele ministerské inspekce Mikuláše Tomina si přišel ověřit jednu informaci. Šéf protidrogové jednotky Jiří Komorous totiž Grossovi oznámil, že viděl jeho číslo na svodce provedených odposlechů – a že odposlechy nařídila Bezpečnostní informační služba.

Haló, tady Babiš

Nebyl to ale ministr Gross, koho tajná služba odposlouchávala. Soud tajné službě schválil odposlech několika čísel (některé informace hovoří o dvou, jiné o čtyřech), jejichž majitelé – jak se během akce ukázalo – mají k dispozici číslo osobního mobilu ministra vnitra a dovolají se na ně i v pozdních večerních hodinách. Jednou z těchto osob, jejíž večerní telefonát Grossovi zaznamenal odposlech, je údajně známý podnikatel Andrej Babiš, člověk, do jehož rukou Zemanova vláda neúspěšně privatizovala petrochemický gigant Unipetrol. Babiš ho s velkou slávou „koupil“ za třináct miliard korun, ale peníze nikdy nezaplatil a Špidlova vláda od prodeje nakonec odstoupila. Proč jej BIS sledovala či sleduje, není jasné. Je pravděpodobné, že BIS může prověřovat transakce mezi státním Unipetrolem a Babišovými firmami, především Lovochemií. Obchody byly pro Babišovy firmy velmi výhodné.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2529
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte