Pokaždé když se blíží sjezd ČSSD, nadhodí jeho delegáti v médiích otázku, zda by strana neměla zrušit svůj sedm let starý zákaz spolupráce s KSČM. Letošní rok však, zdá se, bude výjimkou. O ústupu z protikomunistického omezení se zatím nezmínil nikdo a debata se vede spíš o tom, zda kontakty s rudými nepřerušit i v dosud povolené oblasti komunálu. Důvod je jednoduchý: komunisté se rozhodli sociální demokracii zničit.

Ať nás mají rádi

„Já tu stranu dnes už nemohu brát vážně. Zhanobila levici v této zemi, a pokud tam nedojde ke změnám, tak je sotva můžeme vzít na milost,“ prohlásil před nedávným hlasováním o důvěře vládě předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Pokračoval tak ve svém mediálním seriálu Cukr a bič, během kterého sociálním demokratům tu vyhrožoval nelítostným koncem, tu zas sliboval přátelskou „oboustranně výhodnou“ spolupráci – pokud se zbaví svého šéfa Vladimíra Špidly.

Předseda ČSSD si nelibost komunistů vysloužil svou nechutí pouštět se s nimi do politických obchodů. Začalo to hned po volbách, když odmítl možnost menšinové vlády s tichou podporou KSČM, a vyvrcholilo během letošní prezidentské volby. „Vladimír Špidla je ortodoxní antikomunista a odmítá se s námi bavit. Vstřícnost, která panovala za Miloše Zemana, je pryč a to se nám nelíbí,“ stěžuje si první místopředseda KSČM Vlastimil Balín. „Nechceme ČSSD zničit, ale přinutit ji, aby se otevřeně přihlásila ke spolupráci s námi.…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2242

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte