mobrazek_324.gif
mobrazek_324.gif • Autor: Respekt

vobrazek_324.jpeg
Fotografie: Až přijde brácha z Německa, prorazí tudy pořádnou silnici. Foto Králík • Autor: Respekt

Přeložený papír a v něm pětieurová bankovka, určená pro maďarské celníky, patří k povinné výbavě gastarbeitrů ze Srbska a Černé Hory vracejících se domů na návštěvu. Kdo při výjezdu z Maďarska nenabídne celníkům bakšiš, skončí ve vedlejším pruhu, kde si počká dvě hodiny, než se mu začnou věnovat. To hlavní však přijde na jugoslávské straně. Nekonečné kolony aut, čekající na odbavení, tu předjíždějí autobusy, jejichž řidiči vybrali mezi cestujícími opět po pěti eurech, aby celníci přimhouřili oči a jinak přísná kontrola zavazadel byla jen povrchní.

Víla ze Subotice

Idriz, Muslim ze severu Černé Hory, pracuje nedaleko Kolína nad Rýnem jako taxikář. Ve své dodávce veze dárky rodině i známým – vesměs věci, které se v Německu mohou sebrat při železné neděli na ulici. Přiváží staré kolo, sádrovou kozu na zahrádku rodinného domku a elektricky ovládaná vrata ke garáži. „Taková vrata nemá u nás nikdo,“ těší se Idriz, jak sousedům vytře zrak. Srbský celník pohlédne na dovážené harampádí, pokývá hlavou a řekne: „Dej 50 eur státu a 40 mně.“ Tykání ze strany úředních osob je na Balkáně samozřejmostí.

Povolání celníka patří v Srbsku a Černé Hoře k vysněným profesím. Nelze to potvrdit nějakým průzkumem, protože takové neexistují, ale nasvědčují tomu vtipy, které se mezi lidmi vyprávějí. Například klasický žert o víle, ochotné splnit jedno přání, mívá často…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte