Rámeček

WANG TAN
(33) byl jedním ze tří klíčových studentských vůdců protestního hnutí na náměstí Tchien-an-men na jaře roku 1989. Už předtím organizoval jako student na pekingské univerzitě „demokratické salony“. Po potlačení demonstrací armádou se ocitl na prvním místě na seznamu 21 nejhledanějších aktivistů. V létě 1989 byl zatčen a v následujícím roce odsouzen ke 4 letům vězení za kontrarevoluční agitaci a podněcování. Asi čtyři měsíce strávil v samovazbě, v únoru 1993, jen několik měsíců před vypršením trestu, byl propuštěn „za dobré chování“. Šlo zjevně o gesto čínské vlády během volby dějiště olympijských her 2000, o něž se ucházel Peking. Když jeho kandidatura propadla, byl Wang po podpisu několika petic znovu uvězněn a v roce 1996 odsouzen k 11 letům vězení za „konspirativní činnost s cílem svrhnout čínskou vládu“. V roce 1998 byl před čínsko-americkým summitem propuštěn a de facto vyhoštěn do Spojených států. V současné době studuje v postgraduálním programu na Harvardově univerzitě a vede Asociaci tchienanmenské generace, která sdružuje na 40 bývalých studentských vůdců z roku 1989, dnes vesměs v exilu.

V roce 1989 jste byl přímým a prominentním účastníkem historických událostí na náměstí Tchien-an-men. Jako student historie na Harvardově univerzitě můžete dnes z odstupu času možná lépe než kdo jiný zhodnotit odkaz těchto událostí a jejich význam pro současnou Čínu.

Rok 1989 byl historickým mezníkem v moderních dějinách Číny.…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte