Brněnská synagoga je šedivá kostka s jedním velkým oknem, vklíněná mezi autoservis a továrnu Ferona. Na páteční a sobotní bohoslužby sem dochází nejvýše patnáct návštěvníků, část z nich ale zpravidla tvoří evangeličtí křesťané vedení do uličky ztracené v průmyslové čtvrti svým zájmem o Starý zákon. Náboženský život druhé největší židovské obce v Česku říká o tom, kam došla emancipace zdejších Židů, úplně všechno. Jen neříká nic o jejich budoucnosti. Už dvanáct let svobody ukazuje, že mohou novou šanci využít.

Neobyčejný úspěch ve společnosti

Celý příběh začal 13. května 1781, kdy osvícený rakouský císař Josef II. zrušil pro Židy povinnost nosit na kabátě žluté kolečko a skládaný bílý krejzlík. V říjnu téhož roku umožnil komunitě, dosud z větší části uzavřené v ghettech Prahy a menších českých a moravských měst, do té doby nebývalou veřejnou aktivitu. Dovolil Židům studovat na vysokých školách a získávat akademické tituly, věnovat se téměř všem živnostem, provozovat téměř všechna řemesla, obdělávat půdu (nikoli vlastnit), stravovat se v hostincích atd. Záměr liberálního císaře v sobě pochopitelně skrýval zájem využít práce Židů pro stát. Proto také Židé byli - poprvé - podřízeni stejné jurisdikci jako křesťané. Museli přijmout německá jména, posílat děti do německých škol, podvolit se branné povinnosti. Jejich počet v rakouských zemích zůstal ale nadále omezen a jednotlivé obce měly nadále přiděleny numerus clausus, který určoval počet židovských…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte