Rámeček

ROBERT B. REICH
(55) patří mezi nejvlivnější myslitele americké levice. Vystudoval práva na Yale, získal prestižní stipendium na Oxfordu. Dlouhá léta přednášel na Harvardově univerzitě. Jeho nejznámější veřejné angažmá přišlo v roce 1992, kdy ho přítel ze studií Bill Clinton povolal do vlády jako ministra práce. V současnosti působí jako profesor sociální a ekonomické politiky na Brandeisově univerzitě u Bostonu. Nedávno se ucházel o post guvernéra státu Massachusetts, neuspěl však v primárkách Demokratické strany. Robert B. Reich je ženatý, má dva syny. Trpí Fairbanksovou nemocí, která zastavuje tělesný růst; se 148 centimetry byl nejmenším ministrem v americké historii.

Hlavním Reichovým dílem je The Work of Nations (1992; česky vyšlo jako Dílo národů), jeho vize budoucího uspořádání globálního světa. Předpovídá zde konec národních podniků i ekonomik, mimořádný význam připisuje vzdělání. Nejbohatší třídou budoucnosti budou „systémoví analytici“ – všichni, kdo v nejširším smyslu slova pracují s informacemi (od právníků a novinářů až po programátory). Úkol vlád proto podle Reicha zní: každý musí dostat šanci stát se systémovým analytikem.

Co si myslíte o plošných přídavcích na děti? Uvažovala někdy Clintonova vláda, v níž jste byl ministrem práce, tímto směrem?

Univerzální programy jsou bezpochyby politicky snadné. I střední třída a bohatí vidí, že z toho budou mít prospěch. Ve Spojených státech je proto…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte