Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

Reportéři britského Economistu se projeli po Polsku a zřejmě se jim tam nelíbilo. Jejich článek z 24. října tvrdí, že Polsko se nejspíš stane „trvale problémovým dítětem EU“. Proč? Tamní ekonomika roste nejpomaleji v regionu (o 1 %), země má nejvyšší nezaměstnanost (17,6 %) a mohutnou díru v rozpočtu. Nejsou to neřešitelné věci, ale vláda podle Economistu nic řešit nechce. Udržuje vysoké daně ze mzdy (ještě vyšší než ve Francii) i štědré invalidní důchody, navíc polské zákony a silné odbory účinně brání propouštění. Varšavské analytické středisko CASE také sýčkuje, že premiér Miller dožene guvernéra Balcerowicze k rezignaci a pak prý přijde měnová krize.

Zato Česká republika je v podání Economistu zemský ráj už na pohled. V privatizaci „udělala nejvíc“, spolu s Maďary přitáhla „nejlepší investory“, a dokonce i loňský deficit rozpočtu byl (v poměru k HDP) v regionu nejnižší. Jen jestli můžeme Economistu věřit, když v témže článku tvrdí takové senzace, jako že zemi prezidenta Havla dovedou do EU „političtí nástupci jeho někdejších utlačovatelů“.

•••

Před pěti lety touto dobou Respekt požádal správce tehdejších povodňových sbírek o zveřejnění účtů. Známé neziskové organizace promptně doložily, co už s penězi udělaly, naopak konto vlády nebo Komerční banky bylo i po třech měsících netknuto. A tehdejší šéf krizového štábu Červeného kříže (na účtu měl nejvíc, 328 milionů) odmítl odpovídat,…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte