Nadcházející zima hrozí obcím, které nutně potřebují peníze na nutné opravy, než uhodí první mrazy. Vláda proto měla do dvaceti dnů po ukončení stavu nouze vypracovat tzv. návrh strategie obnovy. To se stalo a projekt vychází z údajů o rozsahu škod v devíti postižených krajích. Kraje ocenily škody bezmála na 80 miliard korun, od vlády se jim v rámci projektu dostalo zhruba 398 milionů korun. „Tušili jsme, že vláda neuhradí škody v plné výši, ale že nám dá tak málo peněz, to skutečně nikdo nečekal,“ říká tiskový mluvčí středočeského hejtmana Petr Husák.

Tak počkáme na zimu

Ve středočeském kraji leží také Hořín (750 obyvatel). Ještě před měsícem část obce zaplavovala obří povodňová jezera. Dnes už z ulic zmizely červené hasičské vozy a namísto nich se po bahnitých uličkách pohybují obří rypadla a vojenské náklaďáky. Mezi nimi se mihne pár místních, kteří odklízejí nánosy bahna a nepořádek ze zničených domů. Dva měsíce po velké vodě připomíná vesnice stále měsíční krajinu. Nad sedmnácti domy už byl vyřčen ortel demolice. Přes sedm set místních už má o tom, kde stráví letošní Vánoce také jasno - dvě rodiny se zabydlují v unimobuňkách a ostatní přečkají zimu u příbuzných. „Na náhradní ubytování občanů či na opravu bytového fondu jsme totiž nedostali vůbec nic, i když jsme žádali,“ stihne mezi návštěvami u sousedů vysvětlit starostka obce Ivana Jakubíčková. I když Hořín vyčíslil škody na 458 milionů korun, od vlády dostal dva miliony. "Ta částka…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte