Běžný obrázek: počítač, kolem kterého se povalují hromady vypálených CD. Na některých je hudba, na jiných software a všechny jsou doličným předmětem trestného činu - porušení autorského zákona. Může to být kdekoli: téměř v každé firmě, téměř v každé domácnosti. Softwarové pirátství, tedy nelegální kopírování počítačových programů, patří k nejběžnějším způsobům, jakým dnes lidé překračují zákon. O tom, do jaké míry je závažné a nebezpečné, se již léta vedou spory. Stejně jako o tom, jak mu čelit.

Velké ryby, malé ryby

Ještě nikdy za posledních osm let neprodělal světový softwarový průmysl na pirátství tak málo jako loni. Čerstvý odhad celkových škod za rok 2001 činí 11 miliard dolarů, což je přibližně o pětinu méně, než představuje průměr předchozích let. Přesto je poslední zpráva BSA, mezinárodní organizace producentů softwaru zaměřené na boj s počítačovým pirátstvím, vysloveně pesimistická. Ztráty se totiž v absolutních číslech zmenšily jen proto, že kvůli recesi poklesl celkový objem trhu. V relativním vyjádření pirátství naopak roste a jeho světový průměr dnes činí 40 % (Česká republika se s 43 % tomuto průměru blíží). Závažný problém přitom představuje především průmyslová velkovýroba nelegálních kopií digitálních nosičů. Jde totiž o výnosné odvětví organizovaného zločinu, jež je třeba potírat nejen kvůli hrozbě pro legální výrobce, ale i proto, že jde o zdroj financování dalších nezákonných aktivit. Stejně tak ovšem nelze v civilizované…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte