Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Literárním časopisům nechybějí peníze, ale čtenáři

„Unavení šéfredaktoři žijící prakticky v permanentní agonii by přitom jasný vzkaz, zda stát o jejich existenci stojí, rozhodně uvítali,“ končí Lucie Dorůžková svůj článek Horáček to zařídí v 37. čísle Respektu. Jasným vzkazem se přitom myslí, že by stát měl do vybraných literárních časopisů nalít dostatečnou sumu peněz. Pak chudáci redaktoři nebudou unavení, časopisy nebudou v agonii a literáti dostanou své honoráře. I já si myslím, že je fantastické, když literární život v malé České republice kypí a čeština, jazyk deseti milionů lidiček, přeskupuje své tvary do stále nových povídek, románů a děl. Na rozdíl od autorky však jsem přesvědčen, že jediné, co je k tomu potřeba, je svoboda. Nevidím důvod, proč by státní kasa měla podporovat právě ty časopisy, které vybere ministr Dostál, jeho grantová komise či kterýkoli jiný moudrý tatíček státník. Nevidím důvod, proč by měl stát přispívat byť jedinou korunou. Nevidím důvod, proč by měli na leštěném papíře ve velkých nákladech vycházet časopisy, o něž není takový zájem, aby svůj chod zaplatily z prodeje a podpory skutečných sponzorů. Peníze totiž nejsou tím, co chybí. Chybí čtenáři, zájemci a milovníci. Báseň může být vydána v literárním časopise stejně jako v samizdatu či domácí edici. Dobrá povídka může být vytištěna na křídě stejně jako na recyklovaném papíře či na internetu. To…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.