Česká republika dobyla evropský primát. Světoví manažeři, bankéři či obchodníci si od roku 1997 myslí, že právě zde, v jediné zemi z třicítky soustavně monitorovaných, se korupce neustále zhoršuje. Projevuje se to v tzv. „indexu vnímání korupce“, zveřejňovaném každý rok nevládní společností Transparency International (TI). V pomyslném světovém „korupčním“ žebříčku sestavovaném stejnou organizací na základě patnácti světových průzkumů se Češi za stejnou dobu propadli o patnáct příček - ze sedmatřicátého na dvaapadesáté.

Čisté ruce v číslech

Metodika měření indexu vnímání korupce je jednoduchá. „Transparency International letos vyšla z patnácti průzkumů jiných organizací, například Světové banky, Gallupova ústavu, firmy PricewaterhouseCoopers. Jejich výsledky převedla do jednotné škály, ve které číslo deset je nejlepší a nula nejhorší. Upozorňuji ale, že nejde o měřítko korupce, ale výsledek toho, jak ji vnímají především přední ekonomové a obchodníci,“ říká ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová. Letos TI zařadila do průzkumu sto dva zemí (v roce 1998 jich bylo o dvacet méně). Korupční žebříček, který je nakonec zveřejněn, ale není úplně korektní. Letos se před Českou republikou umístily země jako Jamajka, Peru, Ghana nebo dokonce Bělorusko. „Problém je v tom, že v některých zemích byly provedeny třeba jen tři průzkumy, v jiných deset, a to výsledek zkresluje,“ říká Adriana Krnáčová. Nízký počet průzkumů tak katapultoval do první padesátky…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte