Je na skandinávské poměry nezvykle teplý večer a podél zátoky, ve které sídlí radnice norské metropole, korzují desítky lidí různého věku i barev pleti. Důvodem večerní procházky je kromě vlídného počasí i velká výstava fotografií, kterou do sousedství kotvících plachetnic pod širé nebe instaloval francouzský fotograf Yann Arthus-Bertrand. Jeho soubor Earth from Above (Země viděná shůry) zachycuje více než sto míst naší planety snímaných z vrtulníku. Čarokrásné přírodní záběry se tu střídají s depresivními civilizačními svědectvími, například v podobě zrezivělých Saddámových tanků, opuštěných v kuvajtské poušti. Oslo přitom není jediná metropole, která se dívá na svět shůry: už několikátý rok výstava putuje od města k městu a letošní léto byla k vidění na veřejných prostranstvích jedenácti dalších měst, například Varšavy, Budapešti, Bejrútu či Londýna. Nejde sice o vrcholnou uměleckou ukázku soudobých fotografických trendů, výstava je ale důležitá v jiném smyslu. Pilný fotograf a schopný manažer Yann Arthus-Bertrand dokázal přilákat do ulic tisíce dětí, jejich rodičů i babiček a tím, že fotografické panely decentně prošpikoval varovnými ekologickými čísly, rozdává snadno stravitelné lekce z trvale udržitelného rozvoje. V malebné optice ptačí perspektivy se totiž dobro a zlo rozeznává až pohádkově snadno.

Do mraků

Už titulní snímek, kterým Yann Arthus-Bertrand opatřil většinu propagačních materiálů, má jasně naznačit, že fotograf to s planetou…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte