Z pravice zaznívá první věcná stížnost na dosud neschválenou vládu. Vladimír Špidla se prý zcela nezakrytě chystá obsadit většinu míst ve sněmovně, mediálních radách i konsolidační agentuře svými lidmi. Proč to dnes nikomu nevadí, když Václav Klaus byl za podobný, navíc mnohem opatrnější postup velmi kritizován? Špidla opravdu zmíněné kroky připravuje. Pokud by chtěl jen posílit svou moc, bylo by to stejně špatné jako v Klausově případě. Ale na druhou stranu - pokud by chtěl zmíněné instituce reformovat, pak ať je ovládne co nejdříve.

Pravda elektrického sporáku

Z pohledu občana je lhostejné, zda na některém křesle ve sněmovně, v nějaké mediální nebo hospodářské radě sedí ten či onen člověk. Důležité je, aby veřejné instituce pracovaly co nejlépe a efektivně využívaly prostředků, které mají k dispozici. Když už zapnu sporák, očekávám, že se voda na kafe brzy začne vařit. Elektřinu platím, a tak mě nic dalšího nezajímá. Svého času upozornil francouzský sociolog Émile Durkheim na pravdu, která je dnes stále častěji citována: místo v úřadě, škole nebo třeba nevládní organizaci může obsadit třeba nesmírně schopný člověk, na poměrech v ní to ale nemusí nic změnit, pokud instituce nebude předtím reformována a nezačne se chovat jinak jako celek. Zkorumpovaný úřad zůstane stejně zkorumpovaný, i když se v něm postupně vymění všichni úředníci, škola stejně špatná, i když postupně propustí všechny staré a přijme nové učitele. Bez reformy to nejde. Zdá se,…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte