Je chvíli před osmou hodinou a velký sál pražského Paláce Akropolis se rychle začíná plnit. V publiku vedle obvykle převažujících Čechů usedá také nezvykle mnoho Číňanů. Divácký mix tak vlastně odráží složení kapely, která má za chvilku vystoupit, i její vlastní repertoár. V rámci festivalu United Colours of Akropolis se na konci června představila ojedinělá kombinace asijské lidové hudby v podání zpěvačky pekingské opery Feng-jün Song s českými hudebníky sdruženými v projektu Horská karavana. Hlavní hudební inspirací souboru jsou lidové písně, které Číňané zpívají při práci na čajových plantážích. Zajímavou etnickou hudbu tentokrát nepřivezla žádná zahraniční hvězda world music: Feng-jün Song totiž už šestnáct let žije v Praze.

Dvojí identita

„Od dětství jsem zpívala a chtěla jsem být zpěvačkou pekingské opery,“ vzpomíná Feng-jün Song (38). První zkušenosti s operou získávala u amatérské pěvkyně, v deseti letech pak přešla k jedné z nejlepších zpěvaček žánru paní Šang. „Naučila mě skromnosti a vytrvalosti,“ vzpomíná na svou učitelku. Deset let musela Song na hodiny zpěvu vstávat ve čtyři hodiny ráno, protože jindy zpěvačka neměla čas. Uměleckou dráhu jí ale načas zabrzdily problémy s očima, kvůli kterým se Song nemohla přihlásit na pekingskou divadelní akademii, nejvyšší institut opery v Číně. Místo zpěvu tedy zvolila studium polštiny a později češtiny. Už v Pekingu se Song setkala s českou hudbou. "Když jsem se začala učit česky, chtěli po mně…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte