Budoucí předseda nové české vlády Vladimír Špidla se nechal slyšet, že „budeme schopni vytvořit situaci, kdy dosáhneme maastrichtských kritérií, někdy kolem roku 2007“. Jinými slovy: zavedení eura není na pořadu dne. Důvodem je výše schodku veřejných rozpočtů, kterou maastrichtská kritéria povolují do výše 3 % HDP. Při pravděpodobných požadavcích na rozpočet, jež plynou z dosavadních informací o povolebním vyjednávání, je i rok 2007 velmi ambiciózní datum. Přitom zavedení společné měny nebude pro dnešní kandidátské země volbou, ale povinností zakotvenou v evropském právu. Velká Británie, Dánsko i Švédsko mohou stát mimo euro-zónu, noví členové tuto alternativu mít nebudou. Otázka nebude znít, zda přijmout euro, ale kdy.

Proč spěchat

Takže kdy? Na tuto otázku se pokoušejí ekonomové odpovědět prakticky od roku 1999, kdy euro - ještě jako prostředek bezhotovostního platebního styku - vzniklo. V první vlně doporučení se opakovala rada, aby malé otevřené ekonomiky střední Evropy svou měnu navázaly na euro co nejdřív a co nejtěsněji. K tomuto názoru se přikláněl nositel Nobelovy ceny Robert Mundell, novináři přezdívaný „kmotr společné měny“, nebo Rudiger Dornbusch, který jako jeden z mála úspěšně předpověděl jak mexickou, tak brazilskou krizi. Důvodem byla obava z možné destabilizace středoevropských ekonomik (měny malých otevřených ekonomik se lehce stávají oběťmi „změny nálady“ velkých investorů - v době asijské krize v roce 1997 došlo k rychlým…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte