Francouzského režiséra Arnauda Desplechina si budou filmoví fanoušci pamatovat coby autora vynikajícího, šest let starého filmu Učená pře aneb můj pohlavní život. Bravurní sonda do duše třicátníka, který stále nedokáže v životě zakotvit a utíká raději k prozatímnosti, jež se ale pomalu stává jeho zakletou věčností, byla bezpochyby jedním z nejlepších francouzských filmů 90. let. S hořkou ironií a bez moralizování film reflektoval jeden ze základních pocitů současných mladých lidí, totiž onu úzkost ze vstupu do života, neustálé prodlužování nezávazné „mladosti“. Ačkoli svůj poslední film Esther Kahn, který nyní můžeme vidět v českých kinech, Desplechin situoval do jiné historické epochy, pojednává o vstupu do života s podobnou přesvědčivostí a v mnohém předchozí snímek doplňuje.

Svoboda neusazenosti

Předlohu pro svůj film Desplechin našel v povídce zapomenutého anglického spisovatele z přelomu 19. a 20. století Arthura Symonse. Dcera židovských přistěhovalců Esther Kahn žije v Londýně na konci 19. století, už od dětství se ale liší od svých vrstevníků. Drží se stranou ostatních, spíš zamlkle pozoruje, co se děje kolem ní. Vnější skutečnost se jí nijak nedotýká, navenek se projevuje jen agresivitou a neurčitým vzdorem vůči okolí. Jako by ale svou intuitivně vzdorující existencí (Esther téměř nemluví, nemá potřebu se vyjadřovat) zpochybňovala tento svět i opravdovost lidského života v něm. Svým odmítnutím vnější reality se Esther obrací k sobě jako…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte