Největším trhákem předvolební kampaně byla obrana národních zájmů. Politici z ODS, kteří obětavě vyrazili do boje proti Evropské unii, sudetským Němcům, obyčejným Němcům, Rakušanům, Maďarům, Vietnamcům a dalším potenciálním narušitelům české suverenity a identity, mohou být s výsledkem voleb 2002 velice spokojeni. Národní zájmy se podařilo uhájit: sečteme-li zisk ODS a komunistů, máme před sebou pěkný, bezmála pětačtyřicetiprocentní blok politiků, na které si bruselští byrokraté hned tak nepřijdou. Vítězná sociální demokracie je sice „naivně proevropská“, ale kdyby si Němci náhodou chtěli zkusit „revidovat výsledky války“, se zlou by se u ní potázali.

Všichni na stráž

Vedení ODS přesto neskrývá rozčarování. V sobotu se Václav Klaus objevil v sídle strany až k večeru, přiznal porážku, ale vzápětí se ji pokusil zlehčit výrokem, že vzhledem k úspěchu KSČM (přes 18 procent) jsou poražení vlastně všichni. Prakticky totéž učinila šéfka Unie svobody/DEU Hana Marvanová. Pravicoví politici mají nepochybně pravdu, ale zároveň se podobají malým dětem: Nejen, že komunisty při kampani podcenili, ale dokonce jim mohutně nahráli - a přestože spousta publicistů současnou situaci předpovídala, teď se Koalice i ODS tváří užasle a udiveně, jako by ve volbách neuspěl Grebeníček, ale marťani. KSČM je od pádu Sládkových republikánů nejvíc xenofobní českou partají. Při všech setkáních s občany, při oslavách 1. máje i při parlamentních diskusích její politici dlouhá…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte