Dne 10. dubna 2002 zavedl Energetický regulační úřad svým cenovým rozhodnutím č. 9/2002 dodatečný poplatek za dováženou elektřinu ve výši 1 eura za dovezenou megawatthodinu a to s platností od 1. května 2002. Poplatek bude vybírat Česká přenosová soustava. V konečném důsledku se tím zdraží tuzemská elektřina – nejedná se o nic jiného než o nejhrubší druh ochrany domácích producentů, tedy především ČEZ.

Euro na účet zákazníků

Poplatek se má podle cenového rozhodnutí vztahovat na „skutečně přenesené množství dovezené elektřiny“. Už měsíc se tedy má platit za množství elektřiny nahlášené jako dovoz Operátorovi trhu, společnosti, která má podle energetického zákona za úkol organizovat v Česku trh s elektřinou. Energetický regulační úřad (ERÚ) tak zčistajasna uvalil na jednu dováženou komoditu ukázkové clo, přitom není jasné, podle jakého zákona k tomu má oprávnění. Stejně tak není jasné, jak ERÚ může ceny stanovovat v eurech. Legálním platidlem v ČR je česká koruna (což ERÚ nakonec sám musí respektovat, neboť v samotném rozhodnutí dodává, že clo se bude přepočítávat podle kurzu ČNB pro první den příslušného měsíce). Pozoruhodná je i volba termínů – jde o „cenové rozhodnutí, kterým se stanovuje pevná cena za použití přenosové soustavy pro účely dovozu elektřiny do ČR“. Protože se zároveň platí poplatek za přenos (tj. za použití přenosové soustavy) v průměrné výši přibližně 110 Kč/MWh, pak je clo druhou platbou za již jednou zaplacenou…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte