Na předvánoční týden roku 2001 budou obyvatelé odlehlé severoanglické vísky Stainforth vzpomínat ještě dlouho. Právě tehdy totiž místní hospodu U zbabělé jalovice poctil svou návštěvou následník britského trůnu princ Charles. Vypil dvojitou whisky, pintu hořkého nadkvasnicového piva Thwaites, které je tradičním nápojem britských farmářů, a především pohovořil o čerstvě zveřejněné zprávě britské Agentury pro venkov Hospoda jako středobod, osa, kolem níž se točí vesnice. Připomněl tak pravý důvod své návštěvy – tažení za záchranu venkovských hostinců, kterých v Británii poslední dobou kvapem ubývá. Charles přitom není jediný, komu mizení venkovských lokálů dělá vrásky. Také sociologové varují, že pokud se trend nepodaří zvrátit, neblaze se to podepíše na podobě britské vesnice, která už tak trpí úpadkem.

Středobod života

Ještě v polovině minulého století měla každá ves ve Spojeném království hospodu, malý krámek a poštu. Nezanedbatelná část z nich se pyšnila i vlastní základní školou. S tím je ovšem konec. Bez hokynářství či obchodu se dnes musí obejít už sedmdesát procent vesnic. Vymizely i pošty. Ti, kdo je provozovali, umírají nebo odcházejí bez náhrady do důchodu. Nejnověji se pak ohroženým druhem stal (řečeno slovy zmiňované zprávy) sám „středobod“ venkovského života – hostinec. Týden co týden jich v Británii podle údajů Agentury pro venkov zanikne zhruba šest. Hospoda se tak do dnešních dnů udržela už jen v polovině vesnic. Ze…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte