Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Jen tak mě nevyhodíte

„Přišel za mnou neoholený chlapík v džínách a tričku, představil se jen jedním jménem a chtěl si se mnou povídat o odpuštění dluhu rozvojovým zemím,“ financí bývalý americký ministr obchodu Clintonovy administrativy Larry Summers. „Nejprve jsem ho chtěl vyhodit, ale pak jsme se dali do řeči a byl jsem překvapen, co všechno o tom ví.“ Oním odrbancem byl Bono Vox, zpěvák irských rockových megahvězd U2.

Jánošík za mikrofonem

Na dveře mocných mužů tohoto světa sice Bono klepe už hezkou řádku let, v poslední době však jeho charitativní činnost nabrala rychlost a přináší i konkrétní výsledky. Bono posunul benefiční činnost celebrit na kvalitativně vyšší úroveň: politici se na něj už nedívají jako na rozmazlenou hvězdu, která se snaží o vlastní publicitu, ale berou ho jako dobře informovaného partnera k dialogu. Letos v březnu si irský zpěvák na své charitativní lobbování založil vlastní firmu. Rocková skupina U2 byla od počátku otevřeně politická a její koncerty měly podobu angažovaných happeningů. Charizmatický zpěvák zpoza mikrofonu vyzýval k ukončení násilí v Severním Irsku, podporoval polskou Solidaritu či kritizoval francouzské jaderné pokusy a americkou zahraniční politiku ve Střední Americe. K charitativní činnosti čtveřice mladých a rozzlobených Irů poprvé přičichla v roce 1984, kdy se zúčastnila série koncertů Band Aid a Live Aid, které na pomoc hladovějícím v Etiopii organizoval jiný známý rocker Bob Geldof. Benefice tehdy vynesla 200…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.