Historiografie se po půlstoletém falšování dějin dostala v devadesátých letech do popředí čtenářského zájmu a na knižním trhu zdatně konkuruje beletrii. Zvolna se dozvídáme, že mnohé události probíhaly jinak, než jsme se učili, a že i rozvržení světel a stínů při jejich hodnocení bylo pochybné. Vedle nakladatelství Academia, jež v poklidné snaze o všeobsáhlost prezentuje hlavní proudy akademického bádání, a menších vydavatelů, jimž se čas od času podaří zazářit nějakým dějepisným bestsellerem, věnují dějinám větší pozornost zejména nakladatelství Paseka a Argo. V edičních plánech Paseky dominuje ambiciózní projekt mnohasvazkových Velkých dějin Koruny české, na nichž pracuje četný sbor českých historiků, Argo se může pyšnit edicemi Každodenní život a Historické myšlení, které řídí a připravuje Martin Nodl. V obou historických edicích převažují přeložené tituly, přičemž první představuje českým čtenářům nové historiografické přístupy a druhá se dotýká filozofie dějin. Právě v ní loni vyšla dvě zásadní díla, jež se vztahují k jednomu z nejspornějších období českých dějin, jímž je už šest století husitství. Monografii Idea národa v husitských Čechách napsal polistopadový šéf Historického ústavu AV ČR František Šmahel, přední medievalista, který se za normalizace dlouho živil jako tramvaják. Autorem obsáhlé syntézy Středověká hereze, v níž husitství zaujímá relativně nejvíc místa, je britský profesor Malcolm Lambert z univerzity v Bristolu.

Dobrodružství…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte