Americký vojenský tlak na afghánské tálibány doplňuje v posledních týdnech aktivita evropských diplomatů, kteří se snaží získat podporu islámských zemí pro postup Západu, a navštěvují proto jednu zemi za druhou v pásu od Maroka po Indonésii. Cynicky by se dalo říci, že to jsou kontakty jistě užitečné. Problém ovšem je, že diplomaté zavítali i do zemí, které patří do kategorie lotrovských režimů a za jiných okolností by se jim asi obloukem vyhnuli. Například do Sýrie či Libye.

Ruce Tonyho Blaira

V roli evropského diplomatického vlajkonoše se představil před týdnem britský premiér Tony Blair. Na minisummitu v Londýně předal evropským kolegům informace ze své cesty po Blízkém východě. Jak vyplývá z agenturních zpráv, především jim tlumočil zjištění, že je tento region stále ochoten s evropskými zástupci jednat, a to údajně s vysokou dávkou důvěry. Vrcholným bodem jeho cesty byla návštěva Sýrie. Britský tisk ji ovšem označil za naprosté diplomatické fiasko. Především kvůli faktu, že Blair většinou jen poslouchal pochvalná slova hostitele, prezidenta Bašára Asada, na adresu militantního palestinského hnutí Hamas. Rovněž musel vyslechnout tvrdé formulace odsuzující bombardování Afghánistánu, aniž by se proti tomu nějak viditelně ohradil. Šéf britské vlády se po návratu snažil vše vyžehlit tvrzením, že v soukromí probíhaly rozhovory ve vstřícnějším tónu. Podal také vysvětlení, proč podle něj byl docela dobrý nápad se na takovou cestu vydat. "Je nutné…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte