Tři zažité negativní mýty o takzvané globalizaci včetně toho, že znečišťuje náš vzduch a řeky, kácí lesy a mění světové podnebí, se snaží vyvrátit text redaktorů týdeníku The Economist. Jeho shrnutí pod názvem Obrana globalizace připravil pro čtenáře Respektu Tomáš Němeček (Respekt č. 41/2001). Pokus vnést věcné argumenty do české debaty, která se vesměs omezuje na šermování ideologickými slogany, snad nelze ani docenit. Přinejmenším ekologická část zmiňovaného článku ale zaslouží několik komentářů.

Čisté podnikání nešpiní

Zaráží už úvodní teze. „Vezměte jednu samozřejmou pravdu, s níž musejí všichni rozumní lidé souhlasit: podnikání jakéhokoli druhu má sklon plenit přírodu.“ Tak za prvé: hodně rozumných lidí s takovým tvrzením souhlasit nemusí. Za druhé: nejde o žádnou samozřejmou pravdu, nýbrž o holý nesmysl. Když nic jiného, jaký „sklon plenit přírodu“ má podnikání řekněme ve výrobě větrné energie, budování čističek odpadních vod, recyklaci, šetrném lesním hospodaření, divadle či provozu tiskové agentury? „Globalizace ničí životní prostředí ve skutečnosti nikoli“, popisují dále redaktoři Economistu v citaci Tomáše Němečka spor. Nesmyslná jsou ale obě tvrzení a s nimi celé dilema. Takzvaná globalizace je komplikovaný fenomén s řadou ekonomických, politických i kulturních aspektů. Projevuje se sjednocováním trhů, kulturní uniformizací, rostoucím vlivem mezinárodních institucí a…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte