Od publikace tvrdě kritického článku na adresu majitele nakladatelství TORST Viktora Stoilova uplynul měsíc a zveřejněním posledních reakcí pak minulý týden Lidové noviny záležitost oficiálně uzavřely. „Chtěli jsme vyvolat diskusi o nakladatelské praxi v Čechách a to se myslím podařilo,“ shrnuje šéf rubriky Orientace Petr Zídek. Pomineme-li spletité osobní spory nakladatelství TORST s editory a majiteli autorských práv, jeden příspěvek k zamýšlené debatě po divoké přestřelce v Lidových novinách opravdu zůstává: podařilo se připomenout, že špičkoví literáti dostávají v dechách mizerně zaplaceno. Cestu k vysvětlení se ale novinám nalézt nepodařilo. Problém českého knižního trhu se totiž nejmenuje Viktor Stoilov.

Vážený zločinec

První říjnovou sobotu se čtenáři Lidových novin dočetli, že majitel jednoho z nejuznávanějších nakladatelství polistopadové éry je vydřiduch a podvodník, který nedrží slovo a zneužívá důvěřivých spisovatelů .k vlastnímu obohacení. Podklady pro svůj článek Zločin a TORST získala Markéta Kořená coby svědek jedné kavárenské schůzky a dále pak v blíže neurčených „kuloárech“. Samotného Stoilova se na jeho názor nezeptala. Odposlech v kavárně tak čtenáře obohatil o jednostranně citovaný spor mezi nakladatelstvím TORST a editorem Vladimírem Binarem, kuloáry zase o informaci, že Stoilov neplatí spisovatelům a sám báječně prosperuje. Sečteno a podtrženo: kdyby to viděl slavný literární kritik Bedřich Fučík, „určitě by si uplivl“. Po…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte