Měsíc po zahájení úderů na Afghánistán stále jako by se nic nezměnilo. Usáma bin Ládin stále běhá na svobodě. Tálibán stále sedí pevně ve vládě. Opoziční Severní aliance drží stále tutéž frontovou linii a stále se zdá, že každým okamžikem musí dobýt město Mazáre Šaríf. A západní spojenci sice bleskově zničili tálibánské letectvo, vyslali speciální pozemní komanda, ale na situaci v Afghánistánu stále nemají pražádný vliv Zhruba takto skepticky vnímá válku proti mezinárodnímu terorismu stále více lidí, dokonce i v samotných USA. Je tato skepse oprávněná? To je otázka důležitá i pro nás. Nejenom proto, že jsme členy Severoatlantické aliance, ale i proto, že naše protichemická rota, jejíž část právě cvičí v Turecku, by měla být nasazena přímo ve Střední Asii.

Od zpráv k propagandě

Zmíněné skepsi nahrává i mediální prezentace této války. Uplatňují se tu některá z pravidel, jež před třemi lety formuloval politolog Steven E. Plaut. Jedno z nich říká, že veřejnost zhusta považuje za agresora nikoli útočníka, ale toho, kdo způsobí větší ztráty Jestliže tedy při sebeobraně či odvetě způsobíme nepříteli větší ztráty, než jaké způsobil on nám, hyperkritická veřejnost to může považovat za agresi z naší strany. (Budou tisíce mrtvých Afghánců adekvátní reakcí na zhruba pět tisíc mrtvých z New Yorku a Washingtonu?) Kdybychom tutéž logiku použili na druhou světovou válku, vyšli by nám potom jako agresoři Britové a Američané. Druhé pravidlo se týká civilních…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte