V nepříjemném slunečním žáru středečního srpnového poledne sází kudrnatý mladík jeden malý stromek jedle vedle druhého. V hektarové lesní školce na harcovském pahorku, několik minut od libereckého centra, kde už začínají Jizerské hory, se zabývá sazenicemi javorů, jeřábů nebo jilmů roztroušená skupinka asi deseti lidí nejrůznějšího věku. Vysazováním těchto stromů se občanské sdružení Staří ochránci Jizerských hor snaží již sedmým rokem obnovit krásu svého regionu a napravit tak stoleté škody. „Chceme do lesa znovu vrátit stromy, které byly jeho běžnou součástí. Jen tak pestrý les totiž může být dost silný k přežití,“ říká zakladatel sdružení, drobný, vousatý muž Jan Korytář (29) a s pýchou a zálibou se rozhlíží po zelenajících se lánech sazenic.

Starci proti katastrofě

Lesy Jizerských hor doplatily na století trvající praxi, kdy se vysazovaly výlučně smrky. Ty potom nevydržely nápor exhalací severočeských a polských elektráren. Důsledkem je ekologická katastrofa v podobě rozsáhlých holin a mrtvých lesů na vrcholech hor. Jan Korytář nastoupil těsně po revoluci na civilní vojenskou službu u Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a tam ho oslovilo přesvědčení jejího tehdejšího šéfa Františka Pelce, že z Jizerek téměř vymýcené jedle, tisy, břízy, javory, buky a olše lze do lesů vrátit a uvést je tak do původního stavu. Aby byly lesy skutečně zdravé a odolné vůči nepříznivým vlivům, měly by zde buky a jedle tvořit aspoň 50 % porostu. Zatím…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte