Nikolaj si mne oblíbil Bůh ví proč, a když uvažuji o tom, proč jsem si ho oblíbil já, bylo to proto, že si mne oblíbil on a že jsem měl své důvody, abych se z toho těšil. Před lety jsme strávili dosti času pospolu, meditujíce způsobem, který tu nebudu líčit. Vrcholným bodem však bylo vždycky Nikolajovo závěrečné sólo na flétnu, na kterou podle běžných měřítek neuměl hrát. V jeho průběhu se pokaždé dokázal proměnit ve slunce na poledni, blaženě zářící na všechny strany. Teprve tehdy nabyly zvuky, které krátkými a přerývanými fuky vyluzoval z nástroje, jejž předtím zdánlivě neovládal, na srozumitelnosti. Podobně nabývají na srozumitelnosti sluneční paprsky, když nám dojde, kdo nám jimi svítí. Jinými slovy se mi stal srozumitelný on. A když už se to jednou stalo, člověk si i pokaždé příště dal rád tu práci si počkat, než mu zase dojde, s kým má tu čest.Nikolaj se nevzdal práva batolit se od východu k západu s neskrývanou genialitou dítěte, čerpanou, jak jsme se shodli, z Ničnevednice (jeho termín). Předpokládám-li snad právem, že jsem mezi těmi, s nimiž se rád stýkal, nebyl výjimkou, a že on sám byl ve svém vyjadřování prakticky závislý na trpělivosti přátel, kteří si dokázali počkat, až jejich oči přivyknou světlu, ale později už tolik času neměli, lze mít za to, že jeho odchod na půlnoční stranu přišel v pravý čas. Ovšem půlnoc, to je relativní pojem. Z Ničnevednice viděno jsme na půlnoci zde, ale nežli odtamtud zas vyjde, určitě se tam spolu sejdeme.

Autor je…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte