Minulé pondělí vláda schválila, že zavírání dolů, odstraňování následků těžby a příspěvky horníkům, kteří si pod zemí zničili zdraví, vyjdou v příštích čtyřech letech na více než 26 miliard korun. Kolik peněz na útlum prodělečných dolů budou muset dát samy těžařské firmy a kolik jim přisypeme ze státní kasy, to zatím není jasné. „Usnesení vlády říká, že bude záležet na možnostech státního rozpočtu,“ krčí rameny Grégrův ministerský rada Adolf Platzek.Zatímco majitelé dolů si budou muset každý rok znovu vyhrnout rukávy a pokusit se vylobbovat od státu co nejvíc, odboráři mají vyhráno na celé čáře. Vláda schválila, že každý propuštěný hnědouhelný horník dostane podle délky práce pod zemí odstupné až 190 tisíc korun. Ministerstvo průmyslu odhaduje, že daňové poplatníky vyjde „hornický polštář“ zhruba na půl miliardy korun.

Hloupý, kdo nebere

Z čeho se vlastně skládá oněch více než 26 miliard korun, na které „útlum hornictví“ vyjde v příštích čtyřech letech? Více než 8 miliard korun (přes dvě miliardy ročně) dostanou horníci, kteří trpí chorobou z povolání nebo utrpěli při práci v dole úraz. Těm, kteří do invalidního důchodu odešli před rokem 1992, doplácí státní kasa peníze do jejich průměrného výdělku. „Protože horníci hodně vydělávali a jejich někdejší platy se každý rok valorizují, jsou tyto náhrady vysoké,“ říká ministrův rada Adolf Platzek. „V některých případech jsou dokonce vyšší než plat, který má dnes aktivní horník v dole.“ Tyto peníze až…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte