Izraelské bezpečnostní síly jsou na nohou. Militantní Islámské hnutí odporu, známé pod arabským akronymem Hamás, oznámilo, že odvetou za nedávnou smrt jedenáctiletého Palestince čeká Izrael deset „poslů smrti“. První útočník-sebevrah už svoji misi splnil. Při explozi výbušnin v automobilu šestadvacetiletého atentátníka poblíž přechodu Kisufim v pásmu Gazy ale nikdo další nezahynul ani nebyl zraněn. Tato zpráva je ze začátku minulého týdne, byť by mohla být stará několik let. Teror na Blízkém východě je na denním pořádku. Jeho symbolem se stal právě Hamás. Ironií osudu to byli sami Izraelci, kdo stáli při jeho vzniku a pomohli mu získat vliv.

Arafát válčil, oni stavěli

Hamás byl založen z izraelské iniciativy v roce 1987 na okupovaných územích. Organizace měla zastupovat palestinské utečence a postupně nahradit tehdejší reprezentaci v čele s Jásirem Arafátem. Jeho Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) v té době řídila teroristické útoky na židovské cíle po celém světě a izraelská vláda si prostě chtěla vychovat jiného partnera pro jednání.Hamás nabídl Palestincům alternativu hned v několika směrech. Všechny organizace, které tehdy hájily jejich zájmy, byla v zásadě sekularizovaná, často prosocialistická a prosovětská hnutí. Hamás naopak byl a dodnes zůstává náboženskou organizací, sdružující své podpůrce pod záštitou islámu a volající po návratu k víře a tradici. Svůj vznik ostatně odvozuje od Hnutí muslimských bratrů, které v Palestině…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte