V průběhu dějin se mnohé poznatky uchovávaly jen v úzkých kruzích zasvěcenců jako tajné nauky, současná civilizace však utajování nepřeje. Veřejnost je o vědeckých objevech i omylech průběžně zpravována a musí se vyrovnávat s bezpočtem divokých teorií, jejichž opodstatněnost nedokáže zvážit. Efekt je nakonec obdobný jako při utajování: převratné myšlenky jsou sice zveřejněny, ale vzápětí se ztratí v informačním balastu, který se nepřetržitě valí mediálním prostorem.Nejvíce „populárně“ vědeckých senzací se rodí na pomezí přírodních věd a duchovních nauk, odkud už Sigmund Freud před stoletím vytěžil zlatou žílu psychoanalýzy. Ta se do popředí zájmu dostala díky svému ústřednímu tématu, jímž je sex, ale o míře její vědecké serióznosti se dodnes vedou ostré spory. V uplynulém desetiletí se stejným tématem zcela jinak zabývalo několik badatelů, kteří se pomocí poznatků moderní medicíny, etologie a kulturní antropologie pokusili o „zvědečtění lásky“, jak nazval cíl takových snah francouzský lékař Michel Odent v knížce Láska jako věda. Jeho postřehy teprve čekají, zda je směrodatné vědecké kruhy potvrdí, nebo zavrhnou, pozoruhodný dopad však mohou mít i jako hypotéza.

Šlehni si milenku

Autor je chirurg a svá vlastní pozorování odvozuje z dlouholeté praxe porodníka. Už počátkem osmdesátých let přišel s dodnes citovanou teorií, podle níž původním terénem vývoje lidstva bylo pobřeží s mělkými vodami, kde lidský rod povstal z jakýchsi vodních opic.…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte