Připomíná to starý vtip o nacistech volajících na obklíčený partyzánský bunkr - vylezte, nic se vám nestane. Zhruba s podobnou zárukou dnes český premiér, ministr zemědělství, experti stínového kabinetu, poslanci, veterináři a mnozí další stále dokola lákají veřejnost znejistěnou příchodem nemoci šílených krav: jezte hovězí, nic se vám nestane. Na druhé straně komando veterinářů vybíjí první stádo, které přišlo do styku s nakaženým kusem v Dušejově a na hranicích pneumatik hoří první tuny rizikového masa. Noviny se hemží miliardovými odhady nastávajících škod. Vláda a lobbisté přesto tvrdí, že bez ohledu na objev smrtelné nemoci rozežírající mozek krav i konzumentů jejich masa je náš systém „živočišné výroby“ nastaven správně. Zvířata prý dál zůstanou na řetězech velkochovů a zdroj nákazy - masokostní moučka - bude nadále volně k dostání jako dobré krmivo.

Jedeme dál

„Chtěl bych vyzvat občany, aby nepodléhali některým fámám, které se nemoci šílených krav týkají, a protože je hovězí maso testováno, aby ho i nadále konzumovali,“ prohlásil minulý týden premiér Miloš Zeman. Stalo se tak zhruba ve stejný okamžik, kdy okolní státy s výjimkou Maďarska zakázaly dovoz českého hovězího bez ohledu na vládou nařízené plošné testy. A opatření dalších zemí se čekají. Hrůza z BSE se totiž neopírá o „fámy“, ale o známá data. Ví se, že jde o smrtelnou a nevyléčitelnou nemoc zaviněnou lidmi (respektive kanibalským krmivem podávaným kravám), která se při pojídání…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte