Moc, sláva, bohatství - jedním slovem úspěch. Touhu po něm mají lidé zakódovanou v genech a ještě je posilována výchovou. Psychologové ale varují, že úspěch je zároveň jedním z největších rizik, kterému jsou dnes lidé vystaveni. S důsledky nezvládnutého úspěchu se můžeme setkat všude okolo.

S rodinou i proti ní

"Ve čtvrté třídě obecné školy, při hodině dějepisu, jsem se rozhodl, že vystuduji práva. Nic mne od rozhodnutí neodradilo, " vzpomíná na svůj první vážný životní krok nově zvolený předseda lidové strany Cyril Svoboda, který byl letos také považován za jednoho z vážných kandidátů na českého premiéra. Vzory pro svou kariéru našel v rodině: "Za první republiky byl jeden dědeček ministrem a druhý náměstkem primátora Prahy. Politika byla integrální součástí naší rodiny, velký vliv na mě třeba měli lidé, kteří nás navštěvovali po návratu z politického vězení. Odtud pocházela má vůle se jí věnovat. " Cyril Svoboda rezignoval v březnu na významné místo stínového premiéra a lídra čtyřkoalice. Stal se tím výjimkou z pravidla, že úspěchu se člověk drží za každou cenu. Druhou známou tuzemskou výjimkou je někdejší vicepremiér a předseda ODA Jan Kalvoda, který dnes pracuje jako advokát. Své politické úspěchy připisuje více náhodě: "Chopil jsem se generační výzvy a stal se součástí hnutí, které usilovalo o změnu. Nemusel jsem projít všemi úrovněmi politiky. Ze dne na den jsem se pustil do veřejného života. " Vedle vlivu rodiny a náhody existuje ještě…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte