Dříve než se státní Revitalizační agentura stihla pořádně rozjet (zpoždění zavinily spory o podobu agentury mezi ministry Mertlíkem a Grégrem), dva kandidáti na její pomoc - ZPS Zlín a ČKD-Dopravní systémy - zbankrotovali a dalším - Vítkovicím a Zetoru - tento osud stále hrozí. Bez ohledu na pravidla Revitalizační agentury a jejího správce (konsorcia amerických firem Lazard-Latona) vláda ČSSD sype do ohrožených podniků zvláštní dotace. Neoficiální mluvčí agentury a člen jejího představenstva Miroslav Zámečník (37) přesto opakuje: „Vznik agentury je fantastická investice.“ Bývalý ekonomický poradce Václava Havla a zástupce České republiky u Světové banky ve Washingtonu (1994–98) koncem loňského roku opustil lépe placené místo u světoznámé poradenské firmy Arthur D. Little, aby se revitalizaci mohl věnovat naplno.

My to nejsme

Předminulý pátek zbankrotovala po roční agonii továrna ČKD-Dopravní systémy. Můžete jako ekonom vysvětlit, jak se státu vyplatila mimořádná podzimní dotace pro tento podnik?

Ne. O pomoci ČKD ale rozhodla vláda.

Vy jste přece této firmě také chtěli pomáhat.

Revitalizační agentura tento podnik ani nezařadila na svůj seznam. Byl vážně předlužen a nebyl schopen udržet kladný provozní výsledek. Kdyby se rok nepracovalo řekněme v hlavní továrně malého města na severní Moravě, tak kvalitní lidi pohromadě udržíte - ale při poptávce na pražském trhu práce? Konkurz byla rána z milosti.

Podle svého…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte