Minulé pondělí vypukla v nenápadném státě Iowa na americkém Středozápadě naplno sezona prezidentských primárek roku 2000. Série hlasování v dalších státech USA během následujících dvou měsíců určí kandidáty obou hlavních politických stran k podzimním prezidentským volbám. Bill Clinton definitivně odchází. Kdo ho nahradí? To je zásadní otázka letošního roku.

Bush podle očekávání

V Iowě se tradičně volí zhruba týden před New Hampshire. Na rozdíl od tradičních primárek, jež startují až v Nové Anglii, se v Iowě hlasuje na stranických schůzích (caucus). Voliči se shromáždí ve stanovených místnostech, o kandidátech spolu diskutují, a teprve na závěr večera hlasují. Tento proces vyžaduje od každého kandidáta silnou organizační strukturu v dotyčném státě a výraznou kampaň jen kvůli tomu, aby se jeho stoupenci vůbec zúčastnili hlasování. Často nastávají nečekaná překvapení, když stoupenci některých kandidátů jsou přímo na stranické schůzi schopni získat na svoji stranu další voliče. Výsledky z Iowy letos nebudou mít zásadnější vliv na další vývoj souboje o republikánskou nominaci. Zejména proto, že hlavní soupeř texaského guvernéra Bushe, senátor John McCain, se tu aktivně neúčastnil - z finančních důvodů, ale i pro svůj nekompromisně odmítavý postoj v Senátu vůči subvencím zemědělcům. Šlo tedy o jedinou otázku: Kolik procent hlasů George W. Bush získá a s jakým náskokem zvítězí? Přesvědčivé vítězství Bushe juniora výrazně posílilo jeho pozici před…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte