Nový rok 2001 oslaví Češi plošným zdražením energie, vodného a stočného, dále se zvýší ceny nájemného, dopravy a některých léků. Sociálnědemokratická vláda toto „narovnávání“ cen vysvětluje mimo jiné i nátlakem Evropské unie. Brusel totiž doporučuje liberalizovat trhy s energií i telekomunikačními službami, což prý bez postupného zdražování nejde. Vládní argumenty ale nejsou příliš věrohodné. Zdražuje se nepřetržitě od roku 1990. Za deset let se tak cena plynu zvedla více než šestkrát a elektřina třikrát. Liberalizace je přitom stále v nedohlednu a peníze nadále plynou do pokladen monopolů.

Narovnat ČEZ

Ve jménu Evropské unie se od příštího roku zvedne cena plynu o čtvrtinu a elektřiny o čtrnáct procent. U plynu stoupne cena za sto metrů krychlových o sto třicet osm korun, což zástupci monopolního Transgasu vysvětlují tím, že pod vlivem růstu ceny ropy a posílením dolaru plyn zdražuje v celé Evropě. Pokud jde o elektřinu, zaplatíme za sto kilowatt hodin oproti letošku o padesát korun více. V Evropě ale cena naopak klesá. Pokud se podíváme na trh v EU podrobněji, tak zjistíme, že cena elektřiny po zdražení bude vyšší než ve Finsku, Irsku a Španělsku. Téměř shodná potom bude s Francií a Nizozemskem. Nutno dodat, že mzdy jsou ve zmíněných zemích násobkem tuzemských platů. Úředníci ministerstva financí přesto trvají na svém argumentu, že je nutné „narovnat regulované ceny“, aby se mohl zrušit monopol ČEZ a trh s elektřinou liberalizovat. Zatím ale…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte