Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Téma

Škola (na Západě) základ života

K nejlepším studentům předposledního ročníku St. Norbert College na severním předměstí Chicaga patří vysoký tmavovlasý mladík s nesmělým úsměvem. „Naše škola je natolik prestižní, že s hledáním zaměstnání bych v Americe problém neměl,“ vysvětluje svůj program do dalších let brněnský rodák Pavel Trčala (23). „Ale zůstat tam není můj sen. Jsem znechucen tím konzumním kolotočem - pračka, lednička, auto, barák, a znovu nová pračka…“ Raději se chystá na další studia. „Mým snem je postgraduální studium v Ženevě, tam je asi nejlepší škola diplomacie,“ uvažuje nahlas. Až školu dokončí, nabídne své služby rodné republice. Český sen se může uskutečnit, říká nám osud brněnského studenta. Hranice se otevírají, za nimi nás čeká úspěch a stejně úspěšný bude bezpochyby návrat domů.

Cesta gymnazistů

Všichni ministři školství se v posledních desetiletích shodují v jednom: naše školství je výborné a v okolních zemích nám ho mohou závidět. Dnes se ukazuje, že v něčem mají pravdu. Zhruba tři tisíce našich gymnazistů i vysokoškoláků každoročně nastupuje na zahraniční univerzity i střední školy a značná část z nich tam podává špičkové či alespoň průměrné výkony. Ředitel české pobočky agentury Student Travel Schools (STS) Tom Šafránek tvrdí, že nejlépe se na vysokoškolské studium v cizině připraví ten, kdo si tam zopakuje poslední ročník střední školy. Zájemci (nejčastěji o studium ve Spojených státech, německy mluvících zemích a Francii) udělají v jeho agentuře…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].